academy

PHILADELPHIA Union Academy U-16

2014-2015 PHILADELPHIA UNION ACADEMY U16 ROSTER

Head Coach:  Jeff Cook

Asst Coach: Phil Karn

GK Coach: BJ Callaghan

First Name

Last Name

Previous Club

Development Club

Andrew
Aprahamian
Penn Fusion
Penn Fusion
Omar 
Ayala
FC Delco
Whitpain Rockets FC
Colin
Brezniak
Potomac
PA Classics
Robert 
Campbell
Nether Providence
Nether Providence
Lamine 
Conte
Lonestar
 
Joseph
DeZart
NJSA
 
Freeman
Dwamena
FC DELCO
Coppa
Kalil
Elmekhar
Penn Fusion
West Chester United; Kirkwood SC
Anthony
Fontana
Penn Fusion
Wester Chester United; Kirkwood Sc
Evan
Godfrey
PDA
 
Tiger
Graham
FC DELCO
TEYSA
Isaiah
Holquist
FC DELCO
Lower Merion
Juan 
Infante
Ukranian Nations
Philadelphia SC, Feltonville
Michael 
Kalpokas
FC DELCO
Lower Merion
Dawson
McCartney
FC DELCO
NJSA, Highland, SJ Barons
Mark
McKenzie
Delware Rush
Wilmington Rangers
Robert 
Miller
PA Classics
 
B, Josue
Monge
FC DELCO
Feltonville
Patrick
Murphy
Southampton
Montgomery Utd., Ukranian Nationals
Jerren
Nixon
GSA
 
Kurtis
Orrson
LVU
LVU
Matthew
Real
FC DELCO
Lower Merion
Max
Silberg
Riverhounds
 
Jake
Silverstein
NYRB Academy
Everton America
Jack
Skahan
Sunrise SC
 
Alexander  Soto NJSA  
Raheem Taylor-Parkes Toronto Fc  
Ryan Trapp FC DELCO Yardley-Makefield
Auston  Trusty Nether Providence Nether Providence
Andrew Verdi FC DELCO Bucks FC

2013-14 GAME SCHEDULE

Game Times TBD:  Click here for schedule updates

September

Sept. 6: Union vs. Baltimore Bays at YSC Sports (1:00 p.m.)

Sept. 13: Union vs. Player Development Academy at The Proving Grounds (12:30 p.m.)

Sept. 20: Union vs. FC Bolts Celtic at YSC Sports (1:00 p.m.)

Sept. 21: Union vs. NE Revolution at YSC Sports (1:00 p.m.)

Sept. 27: Union vs. Richmond United at YSC Sports (1:00 p.m.)

October

Oct. 4: NJCSA vs. Union at St. John Vianney HS (2:30 p.m.)

Generation Adidas Cup

(All matches at the Proving Grounds in Conshohocken)

Friday, Oct 10: Union vs. New England Revolution, 2 p.m. (Proving Grounds)

Saturday, Oct. 11: Union vs. Toronto FC, 2:15 p.m. (Proving Grounds)

Monday, Oct. 13: Union vs. Orlando City, 9:30 p.m.

End Generation adidas Cup (first round)

Oct. 18: Union vs. Bethesda-Olney at YSC Sports (1:00 p.m.)

Oct. 25: Seacoast United vs. Union at Seacost United Soccer Fields (1:30 p.m.)

November

Nov. 2: D.C. United vs. Union at Catholic University (1:30 p.m.)

Nov. 8: Union vs. PA Classics at YSC Sports (6:00 p.m.)

Nov. 15: NYRB vs. Union at Red Bulls Training Facility (2:30 p.m.)

Nov. 22: Union vs. Continental FC DELCO at The Proving Grounds (1:00 p.m.) 

2015

March

March 8: Baltimore Bays Chelsea vs. Union at Loyola University (2:30 p.m.)

March 14: Union vs. Contiental FC Delco TBA

March 21: Richmond United vs. Union at Ukrop Park Union (1:30 p.m.)

April

April 18: Union vs. NJSCSA TBA

April 19: Union vs. Empire Revolution TBA

April 25: PA Classics vs. Union TBA

May

May 2: Players Development Academy vs. Union at PDA Facility (4:30 p.m.)

May 16: Montreal Impact vs. Union at Saputo Stadium (1:30 p.m.)

May 24: Bethesda-Olney vs. Union at Richard Montgomery (1:00 p.m.)

May 30: Union vs. NYRB TBA

June

June 6: Union vs. D.C. United TBA